Latvija: Brīvās turēšanas apstākļus atbalstošs audzētājs ceļo pa Eiropu vistas kostīmā, aicinot izmantot godīgu marķēšanu

No 1. augusta Tamsin French – broileru audzētāja meita no Devonas Apvienotajā Karalistē – pārģērbsies par vistu vārdā Roza un dosies 39 dienu ceļojumā pa Eiropas Savienību. Ceļojumā 39Days4Rosa iekļauta 21 ES dalībvalsts, un tas beigsies pie Eiropas Parlamenta Briselē 8. septembrī.  Roza 11. augustā ieradīsies Latvijā sava 39 dienu ilgā ceļojuma pa Eiropas Savienību 11. dienā. Viņu plkst. Rosa sagaidīs kampaņas dalībnieki no “Dzīvnieku drauga fonda”.

"Roza" aicina ieviest skaidru, obligātu mājputnu gaļas marķēšanu, norādot tās ražošanas veidu. Viņa vēlas, lai patērētāji varētu atbildēt uz vienkāršu jautājumu "Kā tika audzēta šī vista?" Viņas ceļojumam var sekot vietnē Twitter (https://twitter.com/39days4rosa) un vietnē Facebook (https://www.facebook.com/39Days4Rosa).

Trīsdesmit deviņas dienas ir gaļai intensīvi audzētu vistu vidējais dzīves ilgums. Apmēram 90 % ES audzētu gaļas vistu nāk no intensīvās audzēšanas iekštelpu sistēmām. Šīm vistām ir maz iespēju augt dabīgā veidā vai to nav vispār.
T. Frenča teica: “Mūsu brīvos apstākļos turētās vistas dzīvo piecdesmit sešas dienas, un, sākot no brīža, kad tās ir pietiekami pieaugušas, lai uzturētos laukā, tās var staigāt pa trīs pārklātiem, apzaļumotiem laukiem, kur tās var augt dabīgā veidā savā vidē. Ir svarīgi, lai patērētāji varētu precīzi un vienkārši noteikt, kura audzēšanas sistēma tika izmantota, lai izaudzētu vistu gaļas ražošanai. Marķējuma vārdi "brīvos apstākļos turētas" precīzi raksturo mūsu brīvos apstākļos turēto vistu dzīvi.”

Eiropas Komisija šovasar pārskatīs mājputnu gaļas marķēšanu – "Roza" vēlas, lai ar likumu tiktu noteikta godīga obligātā marķēšana Eiropas patērētāju interesēs. Pētījumi liecina, ka Rozas misiju atbalsta vairums Eiropas iedzīvotāju.1 Astoņi no desmit Eiropas Savienības patērētājiem atbalsta obligātu mājputnu gaļas marķēšanu atbilstīgi tās ražošanas metodei.

T. Frenčai pievienosies divas kolēģes: Džoanna Olsone - dzīvnieku zinātnes studente no Berkšīras un Sema Vaita - dzīvnieku labturības kampaņas dalībniece no Eseksas.

T. Frenča teica: “Ražošanas veida norādīšana marķējumā jau pastāv olām čaumalā, un tas ir bijis nozīmīgs faktors, kas Eiropā veicinājis ievērojamu to dējējvistu skaita palielināšanos, kuras dzīvo ārpus būriem. 2

 Eiropas Komisija ir atzinusi, ka obligātā marķēšana ražotājiem sniedz iespēju noteikt atšķirīgu cenu un pelnīt labāk un godīgāk."

Eiropas Komisija 2012. gadā patērētājiem apsolīja pilnīgākas informācijas sniegšanu par lauksaimniecības dzīvnieku labturību. Mājputnu gaļas obligāta marķēšana to nodrošinātu, un tam nepieciešams tikai veikt vienu, vienkāršu noteikumu grozījumu. 3

Saites uz sociālajām vietnēm:
•    https://twitter.com/39days4rosa
•    https://www.facebook.com/39Days4Rosa

BEIGAS

Piezīmes redaktoriem:
•    Rozas ceļojums sākās 1. augustā Londonā, Apvienotajā Karalistē. Tas beigsies 8. septembrī Briselē, Beļģijā. Roza viesosies arī Nīderlandē, Vācijā, Dānijā, Zviedrijā, Somijā, Igaunijā, Latvijā, Lietuvā, Polijā, Čehijā, Slovākijā, Austrijā, Ungārijā, Rumānijā, Bulgārijā, Grieķijā, Itālijā, Spānijā un Francijā.
•    39Days4Rosa ir daļa no kampaņas "Marķējumam ir nozīme" – partnerības projekta, kurā piedalās organizācijas Compassion in World Farming, RSPCA, Soil Association un World Animal Protection. "Marķējumam ir nozīme" ir spēcīgs Eiropas Dzīvnieku labturības grupas atbalsts.
•    Rozas nogurdinošajam 39 dienu ceļojumam var sekot vietnēs Twitter (@39Days4Rosa, #39Days4Rosa) un YouTube (39Days4Rosa).
•    Pieejami attēli un video [saite uz failu koplietojumu/nomestuvi].

•    Tamsin French (23 gadi) ir brīvos apstākļos turētu vistu audzētāja. Viņai ir pirmās klases izcilības diploms vides ģeogrāfijā. Viņa bija savas universitātes Vides apvienības priekšsēdētāja vietniece un darbojas kā brīvprātīgā organizācijā Friends of the Earth.
•    Johanna Olsson (22 gadi) šobrīd studē, lai iegūtu bakalaura grādu dzīvnieku zinātnē. Viņa kā brīvprātīgā piedalās veterinārajā ķirurģijā un organizācijā Compassion in World Farming, kā arī brīvprātīgi strādā bērnudārzā. Viņa runā angliski un zviedriski.
•    Sam White (24 gadi) studēja tēlotājmākslu un angļu valodu. Viņa bija galvenā redaktore savas universitātes avīzē un runā angliski un franciski. Viņa ir piedalījusies filmu uzņemšanā un sabiedriskajos pasākumos.

Piezīmes paziņojumam:
1 Qa Research, 2013. Pētījums par gaļas un piena produktu marķēšanu atbilstīgi ražošanas metodei – ziņojums kampaņai "Marķējumam ir nozīme", www.labellingmatters.org.
2 Komisijas dati liecina, ka ārpus būriem dzīvojošu dējējvistu attiecība Eiropā palielinājās no 19,7 % 2003. gadā līdz 42,2 % 2012. gadā (Eiropas Komisija, 2013. Dējējvistas pēc to turēšanas veida. CIRCABC). Tikai Apvienotajā Karalistē no ārpus būriem dzīvojošām vistām nākušu olu attiecība pieauga no 31 % 2003. gadā līdz 51 % 2012. gadā (Defra, 2013. Apvienotās Karalistes ceturkšņa olu iepakojuma punktu pārskats). Pētījumi AK, Francijā un Čehijā 2013. gadā atklāja, ka vidēji 59 % cilvēku atbalsta ES olu marķēšanas sistēmu, bet 65 % atzīst to par noderīgu (Qa Research, 2013. Pētījums par gaļas un piena produktu marķēšanu atbilstīgi ražošanas metodei – ziņojums kampaņai "Marķējumam ir nozīme", www.labellingmatters.org).
3 ES tiesību akti (Komisijas Regula 543/2008) attiecībā uz mājputnu gaļas tirdzniecības standartiem jau nosaka ražošanas veidus brīvos apstākļos turētām un ekstensīvi iekštelpās audzētām vistām. Šī regula, kas ir spēkā kopš 1991. gada, nosaka standartus, kuri ir jāievēro, ja mazumtirgotāji vēlas marķēt vistu kā "brīvos apstākļos turētu" vai "ekstensīvi iekštelpās audzētu". Vajadzētu būt samērā vienkārši mainīt šos marķēšanas noteikumu un noteikt tos no brīvprātīgiem par obligātiem, kā arī pievienot prasību, ka to vistu gaļu, kuras ir intensīvi audzētas iekštelpās, jāmarķē ar "intensīvi iekštelpās audzēta".