Lietuva: Vilniuje gyvūnų teisių gynėjai sieks atkreipti dėmesį į vištienos ženklinimo svarbą

Šiandien Vilniuje nuo 14 val. vyks neįprasta akcija, kurios metu višta Rosa persirengę trys savanoriai iš Jungtinės Karalystės mėgins atkreipti europiečių dėmesį į teisingo ir privalomo vištienos gaminių žymėjimo būtinybę. Daugiau nei mėnesį trunkančios akcijos metu, savanoriai ketina apkeliauti 21 Europos šalį siekdami, kad vištienos gaminiai būtų žymimi pagal gyvūnų laikymo būdą. Šią akciją taip pat palaiko vartotojų ir aukštesnės gyvūnų gerovės siekiančios grupės visoje Europoje.

https://twitter.com/39days4rosa
https://www.facebook.com/39Days4Rosa

Šią idėją nusprendė įgyvendinti savanoriai iš Jungtinės Karalystės: Tamsin French, nepriklausoma vištas auginanti ūkininkė iš Devono; Johanna Olsson, gyvulininkystės srities studentė iš Berkšyro ir gyvūnų gerovės propaguotoja iš Esekso Sam White. Akcijos metu jos skatins vartotojus užduoti vištienos gaminių pardavėjams paprastą klausimą: „Kaip buvo užauginta ši višta?“. Nes vidutinė intensyvios vištienos auginimo fermos viščiuko gyvenimo trukmė yra 39 dienos. Intensyvus auginimas viščiukams gali sukelti rimtų sveikatos problemų, luošumą ir nenormalią augimo spartą, tačiau daugelis vartotojų apie tai net nenutuokia.

Rosa išvyko iš Londono rugpjūčio 1 dieną, lydima socialinės medijos ir žiniasklaidos dėmesio. Jos 39 dienų kelionė baigsis Briuselyje rugsėjo 8 dieną. Per šį laikotarpį Rosa apsilankys Nyderlanduose, Vokietijoje, Danijoje, Švedijoje, Suomijoje, Estijoje, Latvijoje, Lietuvoje, Lenkijoje, Čekijos Respublikoje, Slovakijos Respublikoje, Austrijoje, Vengrijoje, Rumunijoje, Bulgarijoje, Graikijoje, Italijoje, Ispanijoje ir Prancūzijoje.

Europos Komisija šią vasarą svarstys vištienos gaminių žymėjimo klausimą ir Rosos siekis, kad Europos vartotojams būtų užtikrintas sąžiningas ir privalomas informacijos apie vištų auginimo sąlygas pateikimas etiketėse. Tyrimas rodo, kad Rosos misiją palaiko dauguma Europos gyventojų.  Aštuoni iš dešimt Europos Sąjungos vartotojų palaiko privalomą vištų laikymo būdo nurodymą etiketėse. 2012 metais Europos Komisija įsipareigojo vartotojus geriau informuoti apie ūkiuose laikomų galvijų ir paukščių gerovę. Privalomas vištienos žymėjimas padėtų tai užtikrinti.

Ūkininkė Tamsin French teigia: „Vištų laikymo būdo nurodymas jau yra privalomas kiaušinių ženklinimui. Tai reiškia, kad vartotojai gali sužinoti, kaip buvo laikomos vištos, kurių kiaušinius jie perka. Tai stipriai prisidėjo prie laisvai, ne narvuose, laikomų vištų skaičiaus augimo. Toks privalomas ženklinimas, tokiems gamintojams kaip aš, taip pat suteikia galimybę diferencijuoti kainas ir daugiau galimybių užsidirbti iš savo sąžiningo darbo. Noriu, kad toks ženklinimas taptų privalomas ir vištienai, nes tam, kad galėtų augti didesnės perkamosios galios rinkos, būtina vartotojams aiškiai ir suprantamai pateikti parduodamų prekių informaciją, kad jiems atsirastų palyginimo galimybė.

Gyvulininkystės mokslus studijuojanti Johanna Olsson teigia: „Apie 90 proc. mėsinių viščiukų ES užauginama intensyvaus auginimo sistemose (narvuose). Jie turi labai ribotas galimybes elgtis natūraliai arba iš viso jų neturi. Dėl nenormalaus augimo greičio gali išsivysti rimtas širdies nepakankamumas ir šlubumas. Daugelis nesieja šių problemų su viščiukų auginimu.

Gyvūnų gerovės propaguotoja Sam White teigia: „Daugybėje ant mėsos ir pieno produktų etikečių esantys vaizdai yra klaidinantys. Tuo siekiama sudaryti įspūdį, kad gyvuliai laikomi erdviose ir „natūraliose“ sąlygose, nors iš tikrųjų jie gali būti auginami standartinėse intensyvaus auginimo sistemose. Įvestas privalomas kiaušinių žymėjimas parodė, kad vartotojų pasirinkimas gali paskatinti gerinti gyvulių ir paukščių auginimo sąlygas, bet tik tokiu atveju, jei jų perkami produktai yra sąžiningai ir tiksliai pažymėti.

Rosos 39 dienų kelionę galima sekti „Twitter„“(@39Days4Rosa, #39Days4Rosa) ir „Facebook“ (39Days4Rosa).

Lietuvoje Rosą sutiks Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos ir organizacijos „Tušti narvai“ atstovai.
Rugpjūčio 12d.
14 val. Rosa susitiks su Europos parlamento nariu Petru Auštrevičiumi ir bendraus su praeiviais prie Lietuvos Respublikos Seimo rūmų
15 val. Rosa bendraus su praeiviais prie Baltojo tilto
16.30 val. Rosa bus Katedros aikštėje
Rugpjūčio 13d.
10 val. Rosa susitiks su Žemės ūkio ministerijos atstovu Žemės ūkio ministerijoje (Gedimino per. 19, Vilnius)

Daugiau informacijos:
Gabija Enciūtė
Organizacija „Tušti narvai“ atstovė
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.
Tel. 861137976

Brigita Kymantaitė
Lietuvos gyvūnų teisių apsaugos organizacijos vadovė
Tel. 8651 11666
This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.